top of page
Ručak za tjedan

Planiranje obroka kroz budžet

Kad sam prvi put krenula s planiranjem obroka, cilj mi je bio čista organizacija i smanjenje bacanja hrane.


Uz djecu, posao i sve obaveze planiranje mi je postalo nužno za funkcioniranje tijekom tjedna. Kroz vrijeme sam se uhodala u svoje planove i jako rijetko odstupam od njih.


Za ovo je najbitnije naći nešto što tebi i tvojoj obitelji odgovara. Recimo meal prep nikad nije bio za mene niti točno određeni obroci za određene dane.


Kod mene funcionira generalni plan za tjedan od 5 obroka uz flekibilnost koji se obroci jedu na koji dan.


Pogledaj koje smo sve planove prošli:



Usput sam naučila i tehnike pravilnog zamrzavanja, očuvanja hrane, pravilnog spremanja, stvaranja zalihe gotovih obroka u škrinji i slično što mi uvelike olakšava naše obroke.


I sad stalno pokušavam poboljšati cijelu tu organizaciju i odlučila sam krenuti sa budžetom za svoje namirnice.


Moja obitelj sastoji se od 4 članova (muž, dvoje djece i ja) i odredila sam okvirni budžet od 100-120€ tjedno.


U ovaj budžet ulaze namirnice za kuhanje kao i higijenske potrepštine (poput tableta za perilicu posuđa i deteđenta za pranje veša).


Ovaj budžet će se nekome činiti previše, nekome premalo, ali za našu obitelj je idealan.


Pa idemo mi redom kako ja to radim:

  1. Prvi korak za budžet kod mene je bio praćenje troškova. Imam aplikaciju u kojoj vodim sve prihode i troškove i prije postavljanja budžeta, ovo sam pratila nekoliko mjeseci. Htjela sam vidjeti koliki dio odlazi na hranu i ostale stvari kako bi uopće mogla odrediti neku cifru za budžet.


    Što ti možeš? Prati koliko trošiš na hranu kroz tjedan i pokušaj odrediti neki budžet koji je manji od troškova koje si pratila. Znači ako su ti troškovi dosada bili 350 eura, ne možeš odmah krenuti na 100 eura tjedno. Polako i promišljeno kreni i lakše ćeš održati tempo i naviknuti se.


  2. Uvijek prvo kupujem doma! Korak prije planiranja obroka je pregledavanje namirnica koje imam doma. To ne mora dugo trajati niti biti previše precizno, bitno je da ne zanemarim neke namirnice koje se moraju potrošiti pa tako prvo gledam frižider, pa škrinju, a tek onda špajzu. U špajzi mi namirnice obično mogu dugo stajati i ne moram brinuti o njima, dok one iz frižidera obično imaju kraći rok trajanja.


  3. Planiranje je najbitniji dio svega. Kad isplaniram obroke, ne baca se hrana, imam točne sastojke za sva jela i ne moram brinuti o nepotrebnim odlascima u dućan tijekom tjedna (u kojima sam prije trošila najviše novaca i vremena). Isto tako mi je bitno isplanirati obroke s obzirom na namirnice koje imam doma. Pokušam iskombinirati čim je više moguće i onda tek ide kupnja onoga što mi fali.


    Ostavljam ti ovdje i epizodu podcasta s Dorjom Anić Pjevac iz @bebamamahrana:

    I članak o planiranju obroka:

    Kako krenuti s planiranjem obroka:


  4. Sljedeći korak ili savjet možeš primijeniti ako imaš dovoljno mjesta u kuhinji/špajzi/škrinji (znam da mnogi nemaju tu mogućnost, ali pišem svoje iskustvo ovdje, a ti uzmi ono što možeš primijeniti).


    Kad obavljam kupovinu, trudim se uzeti neke stvari koje su na akciji, više komada namirnica koje koristimo stalno, a mogu ih pospremiti i sačuvati za neki tjedan kada neće biti na akciji.


    Odličan primjer je konzervirano povrće, tuna, tortilje, tjestenine koje mogu čuvati u špajzi ili pak meso, riba (recimo dimljeni losos ili oslić), smrznuto povrće i slično za škrinju.


  5. Ponekad ako kupim nekoliko komada namirnice, recimo mljeveno meso, skuhati ću nekoliko porcija bolonjeza, chilija, punjenih paprika ili nekog drugog jela s mljevenim mesom koje mogu zamrznuti. Na taj način osim novaca, štedim i svoje vrijeme što mi je jako bitno, u gotovo istom vremenu skuham nekoliko obroka i mogu ih samo odmrznuti po potrebi (opet, ovo neće vrijediti za nekoga tko jednostavno nema gdje spremati sve te namirnice).


  6. Sve što mogu, napravim doma. Ok, ne baš sve, ponekad mi je brzina i efikasnost najbitnija, sve ovisi o danu. Ali dok se držim budžeta, definitivno više kuham i pripremam. Recimo neću otići u dućan po kruh i usput kupiti još 10 stvari koje mi nisu ni trebale, nego ću kruh ispeći doma. Ako nisam kupila grickalice taj tjedan, pripremimo doma kolače ili neki slani snack. Recimo peciva mi odlično dođu za jutarnje obroke ili užinu nakon vrtića uz neki namaz.


  7. Ponekad čak i uz planiranje i osmišljavanje, ipak nešto fali od namirnica. Kroz vrijeme sam naučila da ne moram imati baš sve točne namirnice za neki recept nego da se neke mogu i zamijeniti. Recimo umjesto vrhnja za kuhanje mogu upotrijebiti kiselo vrhnje ili krem sir, ovisno o receptu. Umjesto soka od rajčice, imam koncentrat rajčice ili pelate/sjeckanu rajčicu. Ako je prilog tjestenina, a nemam je, mogu staviti rižu, krumpir ili neko povrće. Upotrebljavamo ono što već imamo.


Za kraj ti želim reći da od ovih savjeta uzmeš ono što tebi odgovara i da ne moraš imati isti budžet kao mi. Svaka obitelj je individualna, ima različite potrebe i sasvim je normalno da imamo i različite budžete. Kod nas ovaj zasad funkcionira (a krenulo je kao izazov koji sam sama sebi postavila), a ako dođe do nekih promjena, vjerojatno će se mijenjati i budžet.


Ako uzmeš samo jednu stvar, neka to bude planiranje obroka. Ovo je definitivno najveća stavka koja će ti pomoći u držanju određenog budžeta.


U svakom slučaju, ne zaboravi ostaviti mjesto u budžetu i za zabavne stvari i stvari koje voliš pa makar bile skuplje, inače ćeš jako brzo odustati od cijele priče.


Ako imaš komentar ili pitanja - piši mi na Instagram!



217 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page